Kutatótanári és mesterpedagógusi programok

Tisztelt Szaktanárok!

Kutatótanári munkám a középiskolai biológiai tantárgyhoz kapcsolódó tananyag fejlesztési innováció, melynek kutatási szakmai partnere az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság.

A biológia tantárgy részletes érettségi vizsgakövetelménye, környezet- és természetvédelem témakörben, középszinten az alábbi tartalmat fogalmazza meg: „Térképen ismerje fel hazánk nemzeti parkjait. Ismertesse a lakóhelyéhez legközelebb fekvő nemzeti parkot, ennek fontosabb értékeit.”

Az Őrségi Nemzeti Park értékeinek megismeréséhez készítettem egy Terepgyakorlati praktikumot, mely szaktudományi kutatásokra épülő, a projektoktatás stratégiájának módszereit alkalmazó, természettudományos kompetenciákat széleskörűen fejlesztő, környezettudatos attitűdöt és magatartást kialakító terepgyakorlati vizsgálatokat tartalmaz.  A praktikum módszertani metodikája elősegíti más nemzeti parkok megismerését is.

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóságával együtt célunk, hogy Vas megye középiskolái megismerjék, és az iskolán kívüli oktatásban alkalmazzák a terepgyakorlati vizsgálatokat, mivel a természettudományos kompetenciákon kívül valamennyi kompetenciát fejlesztve, az oktatás szerves részét képezik, a kutatásalapú tanítás elengedhetetlen szükségleteként.

További célunk, hogy Vas megye középiskolás tanulóinak az Őrséggel kapcsolatos ismereteik gyarapodjanak, és erősödjön a tájhoz kötődő emocionális viszonyulásuk is.

A Terepgyakorlati praktikum az Őrségi Nemzeti Park honlapján is megtalálható. Előzetes egyeztetés után, a kiválasztott terepgyakorlati vizsgálatot bármelyik intézmény számára szívesen megtartom, és természetesen az Őrségi Nemzet Park Környezeti nevelés és ökoturisztikai osztályának munkatársai is.

Hatékonyságvizsgálat méréséhez kérem, hogy a tanulók minden terepgyakorlat előtt és után töltsék ki a letölthető kérdőíveket, és a szaktanárok juttassák el hozzám, vagy adják le az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóságára:
Kérdőív terepgyakorlat előtt
Kérdőív terepgyakorlat után

Felejthetetlen terepgyakorlatokat kívánok „Gyantásországban”!

Dr. Horváth Katalin PhD
kutatótanár, biológia szakvezető

ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium
Szombathely, Bolyai u. 11.
Tel.: 06 94 513 680

2024.06.13.
Osztályozó és nevelési értekezlet (8-11. évfolyam)
2024.06.14.