Értelem és érzelem - Tehetségnap a Bolyaiban

Karácsony előtt néhány nappal nem csak a szokásos szünet előtti izgalom miatt zsongott a Bolyai. A már hagyománnyá váló Tehetségnapon diákjaink és tanáraink, valamint az iskola öregdiákjainak és a meghívott előadóknak tehetsége villant fel az adventi gyertyák és csillámfüzérek fényében.

A találkozó öröme és egyben vágyott célja, hogy a pályaválasztás előtt álló felsőbb évfolyamosok képet kapjanak lehetséges jövendő szakmájukról, a kisebbek pedig megmutathassák egymásnak és tanáraiknak lényük kevésbé ismert, ám annál izgalmasabb oldalát a „Miben vagyok tehetséges?” elnevezésű műsorfolyamban. A nyolcadikos gimnazisták számára a tantervbe ágyazott, következő évben esedékes tehetségsáv vált elevenné: tízedikes társaik tették vonzóvá saját tapasztalataikon keresztül a választható sávokat.

Nem véletlen, hogy a fejvadász cégek manapság az IQ mellett a pályázók érzelmi intelligenciáját is igyekeznek felmérni. Az együttérzés, a különféle személyiségekhez való aktív és hatékony kapcsolódás képességét csírájában mindenki magában hordozza, ám a fejlesztés terepe gyermek-és ifjúkorban a család és az iskola. Ennek jegyében készített karácsonyi ajándékot és adott műsort ezen a napon a 9. évfolyam a Vakok Intézetében, a gencsapáti nevelőotthonban és az Aranyhídban, s tekintettek meg a 8. c-sek a 11. b-s tanulók által a fogyatékkal élő embertársaikkal való együttléteikről készített kisfilmet.

Szintén az iskola falain kívül, a megyei könyvtárban ismerkedtek egykorvolt felfedezőkkel az ötödikesek, majd önkéntes mentorok segítségével a Weöres Sándor Színház és a Logiscool tevékenységeibe kukkanthattak be.

Előzetes regisztrációt követően a felsőbb évfolyamosok két pályaorientációs előadáson vettek részt, melyeket a már említett, öregdiákok és meghívott vendégek adtak ajándékként a jövendő nyomozóinak, zeneművészeinek, közgazdászainak, filmrendezőinek, orvosainak, gépészeinek, történészeinek, gyógyszerészeinek, pilótáinak, informatikusainak és jogászainak karácsonyfája alá. A Bolyai pedagógusai pedig az általuk nagyra becsült építészek, sportolók, írók, költők, rockzenészek, matematikusok, természettudósok arcképei nyomán állították a 6-7. évfolyamos diákok elé a tehetség sokféle útját és megnyilvánulásait.

A tehetség: 10 % adomány, 90 % szorgalom – halhattuk a Tehetségnap megnyitóján Putz Ádám pszichológustól, egyetemi oktatótól. Reméljük, hogy diákjaink ezen a napon kellő motivációt kaptak a nagyobbik részhez.

A csütörtöki nap zárásaként ezúttal az evangélikus templomban került sor hagyományos karácsonyi koncertünkre. Iskolánk három kórusát Pilnay Sándorné tanárnő és Bánó Zoltán egyetemi hallgató vezényelte. A programban Kodály Zoltán, Gryllus Vilmos, valamint angol, német, norvég és amerikai szerzők karácsonyi dallamai hangzottak fel, időnként hangszeres kísérettel. Pilinszky János gondolatait Novák Henrietta tolmácsolta, Jakab Zsófia (9.a) saját szerzeményeit adta elő.