Régi hírek

Ismét együtt a BIT-nemzedék!

Bolyaisok zentai találkozója

Két évtizede az ócsai Bolyai János szakközépiskola diákönkormányzata hívta össze először a kárpát-medencei  Bolyai nevet viselő középiskolák diákjait. Április közepén immár 19. alkalommal találkoztak egymással a kilenc intézmény fiataljai. Ezúttal a zentai gimnázium volt a házigazdája a Bolyais Iskolák Találkozójának (BIT). Iskolánkat Molnár Bence, Pfeiffer Attila, Rába Bence, Takács Teó (9. c) , valamint Szabó Domonkos (12.c) képviselték Papp Tibor igazgató, Kukor Ferenc igazgatóhelyettes és Kollerics Barnabás testnevelőtanár kíséretében.

A találkozó nyitányát a magyar lobogót is homlokzatán viselő szecessziós városházán tartották a helyi önkormányzat képviselői részvételével, a zentai gimnazisták dramatizált előadásával, majd az iskola udvarán lehullt a lepel Bolyai János szobráról, Balla Ákosnak, az intézmény művésztanárának alkotásáról. A Zentai Magyar Kamaraszínházban a Nagybőgő című darabot játszották a bolyaisok tiszteletére, majd a fiatalok ismerkedési játéka zárta a programot.

Másnap a gimnázium galériájában ”A munka diszkrét bája” címmel kiállítás nyílt a résztvevő iskolák által készített plakátokból. A zsűri tanulónk, Szalai Zsófia (11. c) alkotását ítélte a legnívósabbnak. Egy bolyais találkozón nem maradhat el a két erdélyi géniuszról szóló tudásbővítés: a zentai előadók a Bolyaiak hihetetlenül gazdag, egyedi életművét és a névadónk által 200 éve írt híres temesvári levél („A semmiből egy új, más világot teremtettem…”) körülményeit tárták fel. A vajdasági település főbb nevezetességeit - köztük az 1697-es győztes csata emlékeit - a tanulók játékos formában, a felnőttek vezetéssel járták végig.

A délutáni gálaműsorban került sor az iskolákat bemutató kisfilmek bemutatására, majd a csapatok „BITprovizációkat” adtak elő, melyhez előzetesen csupán egy mondatot és egy kifejezést kaptak. Csapatunk a zentai csatára építette zenés-táncos, humorral fűszerezett produkcióját, mely hangos sikert aratott a résztvevők körében, a zsűri is a legjobb előadásnak ítélte. Az este zenés-táncos mulatsággal ért véget.

A zárónapon az eredményhirdetés következett, ahol kiderült, hogy Szombathely nyerte az összesített versenyt, ezáltal a Bolyai Kupát! Itt nyújtották át az igazgatók a bolyaisok egymás iránti szolidaritásának szép kifejezéseként a kárpátaljai testvériskola vezetőjének az intézményekben gyűjtött pénzadományokat. Végül Kecskemét, a 2024. évi BIT házigazdája átvette a vándorbotot, búcsúzásképp pedig vagy száz torokból zúgott a „Nélküled”.

2024.05.16. - 2024.05.20.
A tantestület erdélyi kirándulása
2024.05.16. - 2024.05.17.
Igazgatói szünet